Home / Oscillators / 520T20CA38M4000
520T20CA38M4000
CTS-Frequency Controls
Product No:
520T20CA38M4000
Description:
XTAL OSC VCTCXO 38.4000MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCTCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 520
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 38.4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.8V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 2.5mA