Home / Oscillators / 520T20IT16M3690
520T20IT16M3690
CTS-Frequency Controls
Product No:
520T20IT16M3690
Description:
XTAL OSC TCXO 16.3690MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Function -
Frequency 16.369 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.8V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 2mA