Home / Oscillators / 521L10020CTR
521L10020CTR
CTS-Frequency Controls
Product No:
521L10020CTR
Description:
2.5mm x 2.0mm Surface Mount HCMO
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output HCMOS
Series 521
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 10 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Base Product Number 521
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 10mA