
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
52409-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN SPADE TERM 16-22AWG #6 RED
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.4902
4.902
25
0.44118
11.0295
50
0.39216
19.608
100
0.37582
37.582
250
0.343102
85.7755
500
0.326781
163.3905
1000
0.269591
269.591
2500
0.245081
612.7025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Red |
| Series | PIDG |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Serrated Termination |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 6 Stud |
| Terminal Type | Spring, Snap |
| Contact Finish | Tin |
| Product Status | Active |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Length - Overall | 0.933" (23.70mm) |
| Base Product Number | 52409 |
| Insulation Diameter | 0.080" ~ 0.125" (2.03mm ~ 3.18mm) |
| Width - Outer Edges | 0.250" (6.35mm) |
| Length - Termination | 0.414" (10.52mm) |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Tongue Inside Opening | 0.140" (3.56mm) |
| Length - Ring Center to Termination | 0.238" (6.05mm) |