Home / Oscillators / 525L25010CTR
525L25010CTR
CTS-Frequency Controls
Product No:
525L25010CTR
Description:
3.2mm x 2.5mm Surface Mount Clip
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 525
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 25 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 3.3V
Base Product Number 525
Frequency Stability ±1ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 2mA