Home / Oscillators / 525R32005ITR
525R32005ITR
CTS-Frequency Controls
Product No:
525R32005ITR
Description:
3.2mm x 2.5mm Surface Mount Clip
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 525
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 32 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 3.3V
Base Product Number 525
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 2.5mA