Home / Oscillators / 526N25025CTR
526N25025CTR
CTS-Frequency Controls
Product No:
526N25025CTR
Description:
3.2mm x 2.5mm Surface Mount HCMO
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output HCMOS
Series 526
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 25 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 2.5V
Base Product Number 526
Frequency Stability ±2.5ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 10mA