
Amphenol RF
Product No:
531-40188
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN F PLUG STR 75 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.591
3.591
10
3.26135
32.6135
25
3.08864
77.216
50
3.01682
150.841
100
2.87318
287.318
250
2.514004
628.501
500
2.442184
1221.092
1000
2.083036
2083.036
2500
1.939387
4848.4675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 75Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-179, 179A, 179B, 187, 187A, Belden 9221, M17/94-RG179 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Connector Style | F Type |
| Frequency - Max | 1 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 531 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Center Contact Plating | Tin |
| Center Contact Material | Brass |