Home / Oscillators / 533N26025CTT
533N26025CTT
CTS-Frequency Controls
Product No:
533N26025CTT
Description:
5.0mm x 3.2mm Surface Mount HCMO
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output HCMOS
Series 533
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 26 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V
Base Product Number 533
Frequency Stability ±2.5ppm
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 10mA