Home / Oscillators / 535EL100X2IT5
535EL100X2IT5
CTS-Frequency Controls
Product No:
535EL100X2IT5
Description:
XTAL OSC TCXO 10.0000MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Function Enable/Disable
Frequency 10 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±280ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 10mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 3.5mA