Home / Oscillators / 536EL10001IA5
536EL10001IA5
CTS-Frequency Controls
Product No:
536EL10001IA5
Description:
XTAL OSC VCTCXO 10.0000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCTCXO
Output HCMOS
Series 536
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 10 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 10-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 10mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 3.5mA