Home / Oscillators / 536L50005GT5
536L50005GT5
CTS-Frequency Controls
Product No:
536L50005GT5
Description:
XTAL OSC TCXO 50.0000MHZ HCMOS
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output HCMOS
Series 536
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 50 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 10-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 10mA