Home / Tape / 5413-1.75OD-7/8ID-17
5413-1.75OD-7/8ID-17
3M (TC)
Product No:
5413-1.75OD-7/8ID-17
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE FILM AMBER 1 3/4"X 0.87"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Amber
Usage Chemical Resistance
Width 1.75" (44.45mm) 1 3/4"
Length 0.87" (22.10mm)
Series -
Package Box
Adhesive Silicone Thermosetting
Tape Type Film
Thickness 0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Shelf Life 36 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyimide
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 5413
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)