
Phoenix Contact
Product No:
5430467
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.28155
12.8155
50
1.24659
62.3295
100
1.16508
116.508
250
1.071904
267.976
500
0.990337
495.1685
1000
0.948195
948.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | BCH |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.291" (7.40mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.134" (3.40mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |