
Phoenix Contact
Product No:
5442170
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.46455
4.6455
50
0.45201
22.6005
100
0.42256
42.256
250
0.388702
97.1755
500
0.359138
179.569
1000
0.343311
343.311
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON BC |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 14-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |