
Dialight
Product No:
5510207003F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED CBI 3MM HI EFF GRN TRI BLK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3345
3.3345
10
2.22205
22.2205
100
1.710285
171.0285
500
1.54603
773.015
1000
1.328613
1328.613
2000
1.256147
2512.294
5000
1.227153
6135.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Green (x 3) |
| Series | 551 |
| Current | 20mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Configuration | 3 Wide |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 45° |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 2.1V |
| Wavelength - Peak | 563nm |
| Base Product Number | 5510207 |
| Millicandela Rating | 16mcd |