
Dialight
Product No:
5511107F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED 3MM LOW CURR RED
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
0.96805
9.6805
100
0.71649
71.649
500
0.658407
329.2035
1000
0.542212
542.212
2000
0.515109
1030.218
5000
0.503481
2517.405
10000
0.491862
4918.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Red |
| Series | 551 |
| Current | 2mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 60° |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1.7V |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Base Product Number | 5511107 |
| Millicandela Rating | 1.6mcd |