
Dialight
Product No:
5530121F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED 2HI 3MM GREEN OVER RED PCMNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8905
1.8905
10
1.19605
11.9605
100
0.88521
88.521
500
0.813428
406.714
1000
0.669883
669.883
2000
0.636386
1272.772
5000
0.622032
3110.16
10000
0.607677
6076.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Green (x 1), Red (x 1) |
| Series | 553 |
| Current | 10mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Configuration | 2 High |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 2.1V Green, 2V Red |
| Wavelength - Peak | 563nm, 650nm |
| Base Product Number | 5530121 |
| Millicandela Rating | 16mcd Green, 10mcd Red |