
Dialight
Product No:
5530122F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED 2HI 3MM GREEN PC MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0045
2.0045
10
1.33475
13.3475
100
1.027045
102.7045
500
0.928397
464.1985
1000
0.797848
797.848
2000
0.754328
1508.656
5000
0.736915
3684.575
10000
0.725316
7253.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Green (x 2) |
| Series | 553 |
| Current | 10mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Configuration | 2 High |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 45° |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 2.1V |
| Wavelength - Peak | 563nm |
| Base Product Number | 5530122 |
| Millicandela Rating | 16mcd |