
Dialight
Product No:
5552303F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED 2MM 5V RT ANGLE GREEN PC MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.24925
12.4925
100
0.96121
96.121
500
0.868908
434.454
1000
0.746719
746.719
2000
0.705992
1411.984
5000
0.6897
3448.5
10000
0.678832
6788.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Green |
| Series | 555 |
| Current | 4.7mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 2.00mm Dia |
| Lens Type | Clear |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 40° |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 5V |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Base Product Number | 5552303 |
| Millicandela Rating | 2.5mcd |