
Dialight
Product No:
5553008F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED 2MM 24V VERTICAL RED PC MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3845
2.3845
10
1.5865
15.865
100
1.221035
122.1035
500
1.103748
551.874
1000
0.948537
948.537
2000
0.8968
1793.6
5000
0.8761
4380.5
10000
0.862306
8623.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Red |
| Series | 555 |
| Current | 3mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 2.00mm Dia |
| Lens Type | Clear |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 40° |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 24V |
| Wavelength - Peak | 650nm |
| Base Product Number | 5553008 |
| Millicandela Rating | 9mcd |