
Dialight
Product No:
5580201027F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI .158" GREEN PVC FREE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.603
2.603
10
1.7385
17.385
100
1.33779
133.779
500
1.209312
604.656
1000
1.039252
1039.252
2000
0.982566
1965.132
5000
0.95989
4799.45
10000
0.944775
9447.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 25mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.1V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 40° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 563nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5580201 |
| Millicandela Rating | 16mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |