
Dialight
Product No:
5580401001F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL INDICATOR ORANGE 1.9V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7195
1.7195
10
1.08585
10.8585
100
0.8037
80.37
500
0.738568
369.284
1000
0.608238
608.238
2000
0.577828
1155.656
5000
0.564794
2823.97
10000
0.55176
5517.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 25mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.9V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Orange |
| Lens Color | Orange |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 60° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | - |
| Wavelength - Peak | 600nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5580401 |
| Millicandela Rating | 7mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |