
Dialight
Product No:
5580601007F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL IND YLW SNAP-IN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.097
3.097
10
2.06625
20.6625
100
1.58992
158.992
500
1.437217
718.6085
1000
1.235114
1235.114
2000
1.16774
2335.48
5000
1.140798
5703.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 50mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.9V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Yellow |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 45° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Clear |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 592nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5580601 |
| Millicandela Rating | 200mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |