
Dialight
Product No:
5581101007F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL IND RED DIFF SNAP-IN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
1.7461
17.461
100
1.343965
134.3965
500
1.214898
607.449
1000
1.04406
1044.06
2000
0.987116
1974.232
5000
0.964336
4821.68
10000
0.949145
9491.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 7mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5581101 |
| Millicandela Rating | 1.8mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |