
Dialight
Product No:
5581101023F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
1.75085
17.5085
100
1.34748
134.748
500
1.218033
609.0165
1000
1.046748
1046.748
2000
0.989653
1979.306
5000
0.966815
4834.075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 7mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.7V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 60° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5581101 |
| Millicandela Rating | 2.3mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |