
Dialight
Product No:
5581201007F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL IND YLW DIFF SNAP-IN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6695
2.6695
10
1.77935
17.7935
100
1.369235
136.9235
500
1.237774
618.887
1000
1.063706
1063.706
2000
1.005689
2011.378
5000
0.98248
4912.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 7mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.9V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Yellow |
| Lens Color | Yellow |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 583nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5581201 |
| Millicandela Rating | 1.6mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |