
Dialight
Product No:
5581301007F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL IND GRN DIFF SNAP-IN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.603
2.603
10
1.73755
17.3755
100
1.33703
133.703
500
1.208647
604.3235
1000
1.038673
1038.673
2000
0.982024
1964.048
5000
0.959358
4796.79
10000
0.944252
9442.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 7mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5581301 |
| Millicandela Rating | 1.6mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |