
Dialight
Product No:
5583201003F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI SNAP-IN Y/G BI-CLR .156"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3535
3.3535
10
2.3693
23.693
100
1.940565
194.0565
500
1.6359
817.95
1000
1.500516
1500.516
2000
1.438471
2876.942
5000
1.410266
7051.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 30mA Green, 20mA Yellow |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.1V Green, 2.1V Yellow |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Green, Yellow |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 80° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 585nm Yellow |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5583201 |
| Millicandela Rating | 12.3mcd Green, 5.8mcd Yellow |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |