
Dialight
Product No:
5586403027F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI SNAP-IN WHT 3000K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.888
2.888
10
1.9266
19.266
100
1.48257
148.257
500
1.340146
670.073
1000
1.151694
1151.694
2000
1.08888
2177.76
5000
1.063744
5318.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 558 |
| Current | 30mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 3.3V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | White |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 45° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Clear |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5586403 |
| Millicandela Rating | 3000mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |