
Dialight
Product No:
559-8320-007F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RECT PMI IND, G/Y, 14" LEADS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0185
4.0185
10
2.83955
28.3955
100
2.32598
232.598
500
1.960819
980.4095
1000
1.79854
1798.54
2000
1.724164
3448.328
5000
1.690354
8451.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 20mA |
| Package | Bag |
| Ratings | DC |
| Voltage | 2.1V |
| Features | - |
| Lens Size | 3.99mm x 2.00mm |
| Lamp Color | Yellow, Yellow-Green |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Viewing Angle | 120° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 591nm Yellow, 570nm Yellow-Green |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Rectangle |
| Millicandela Rating | 50mcd Yellow, 30mcd Yellow-Green |
| Panel Cutout Dimensions | 0.22" x 0.14" (5.49mm x 3.53mm) |