
Dialight
Product No:
5590102023F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1255
3.1255
10
2.20685
22.0685
100
1.807565
180.7565
500
1.523819
761.9095
1000
1.397706
1397.706
2000
1.339908
2679.816
5000
1.313641
6568.205
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 15mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | DC |
| Voltage | 5V |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 60° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5590102 |
| Millicandela Rating | 8mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |