
Dialight
Product No:
5590203003F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL GRN DIFF 12V SNAP 6"LD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7455
2.7455
10
1.8278
18.278
100
1.40638
140.638
500
1.271271
635.6355
1000
1.0925
1092.5
2000
1.032906
2065.812
5000
1.009071
5045.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 15mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | DC |
| Voltage | 12V |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 60° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5590203 |
| Millicandela Rating | 8mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |