
Dialight
Product No:
5591301003F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL GRN DIFF 1.8V SNAP 6"L
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
1.69005
16.9005
100
1.300645
130.0645
500
1.175758
587.879
1000
1.01042
1010.42
2000
0.95531
1910.62
5000
0.933261
4666.305
10000
0.918564
9185.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 7mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Green |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 50° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5591301 |
| Millicandela Rating | 1.8mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |