
Dialight
Product No:
5593001001F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
1.672
16.72
100
1.28687
128.687
500
1.163237
581.6185
1000
0.999656
999.656
2000
0.945136
1890.272
5000
0.923324
4616.62
10000
0.90878
9087.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 30mA Green, 40mA Red |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.1V Green, 1.8V Red |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Green, Red |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 60° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 660nm Red |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5593001 |
| Millicandela Rating | 40mcd Green, 90mcd Red |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |