
Dialight
Product No:
5593101001F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3085
2.3085
10
1.5371
15.371
100
1.18294
118.294
500
1.069301
534.6505
1000
0.918935
918.935
2000
0.868813
1737.626
5000
0.848758
4243.79
10000
0.835392
8353.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 30mA Green, 40mA Red |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.1V Green, 1.8V Red |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Green, Red |
| Lens Color | White |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 80° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | - |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 660nm Red |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5593101 |
| Millicandela Rating | 20mcd Green, 60mcd Red |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |