
Dialight
Product No:
5593201802F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RECT PMI IND, GREEN/YELLOW
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4935
4.4935
10
3.1749
31.749
100
2.600055
260.0055
500
2.191878
1095.939
1000
2.010485
2010.485
2000
1.927341
3854.682
5000
1.88955
9447.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 20mA |
| Package | Bag |
| Ratings | DC |
| Voltage | 2.1V |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Lamp Color | Green, Yellow |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 50° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 0.300" (7.62mm) |
| Wavelength - Peak | 571nm, 589nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 50mcd Green, 30mcd Yellow |
| Panel Cutout Dimensions | 0.28" (7.14mm) |