
Dialight
Product No:
5595401027F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI SNAP-IN ORANGE PVC FREE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.926
2.926
10
1.9494
19.494
100
1.50043
150.043
500
1.356334
678.167
1000
1.165593
1165.593
2000
1.102019
2204.038
5000
1.076588
5382.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 25mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.2V |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Orange |
| Lens Color | Orange |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 50° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 610nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5595401 |
| Millicandela Rating | 34mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |