
Dialight
Product No:
5595601027F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED PMI SNAP-IN GRN PVC FREE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.344
3.344
10
2.22775
22.2775
100
1.714655
171.4655
500
1.549944
774.972
1000
1.331986
1331.986
2000
1.25933
2518.66
5000
1.230269
6151.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Type | LED |
| Series | 559 |
| Current | 30mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.3V |
| Features | - |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | 24° |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Clear |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Base Product Number | 5595601 |
| Millicandela Rating | 120mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |