Home / Oscillators / 560AAA1968M00BCG
560AAA1968M00BCG
Skyworks Solutions Inc.
Product No:
560AAA1968M00BCG
Description:
OSCILLATOR SMD
User Guide
Mfr Skyworks Solutions Inc.
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series Ultra™ Si560
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 1.968 GHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.052" (1.33mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 160mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 73mA (Typ)