
Curtis Industries
Product No:
562000030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.563"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4555
4.4555
10
3.39245
33.9245
25
3.17794
79.4485
50
2.82473
141.2365
100
2.76336
276.336
250
2.548432
637.108
500
2.3028
1151.4
1000
2.041816
2041.816
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.563" (14.30mm) |
| Series | 5600 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 8-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 3 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 35A |
| Material - Insulation | Phenol Formaldehyde (Phenolic) |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |