
Curtis Industries
Product No:
562000050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.563"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5645
6.5645
10
5.0046
50.046
25
4.6873
117.1825
50
4.16651
208.3255
100
4.075975
407.5975
250
3.758922
939.7305
500
3.39663
1698.315
1000
3.01168
3011.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.563" (14.30mm) |
| Series | 5600 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 8-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 5 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 35A |
| Material - Insulation | Phenol Formaldehyde (Phenolic) |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Number of Wire Entries | 10 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |