
Curtis Industries
Product No:
562000090
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.563"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.6925
8.6925
10
7.44705
74.4705
25
7.10714
177.6785
50
6.38894
319.447
100
6.04865
604.865
250
5.481614
1370.4035
500
5.10359
2551.795
1000
4.820053
4820.053
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.563" (14.30mm) |
| Series | 5600 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 8-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 9 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 35A |
| Material - Insulation | Phenol Formaldehyde (Phenolic) |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |