
Curtis Industries
Product No:
562010070
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.563"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.398
8.398
10
6.61865
66.1865
25
6.29584
157.396
50
5.71482
285.741
100
5.488815
548.8815
250
4.843062
1210.7655
500
4.520214
2260.107
1000
4.197328
4197.328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.563" (14.30mm) |
| Series | 5600 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 8-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 7 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | - |
| Material - Insulation | Phenol Formaldehyde (Phenolic) |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Number of Wire Entries | 14 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |