
Curtis Industries
Product No:
562010080
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.563"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.341
8.341
10
7.14495
71.4495
25
6.81872
170.468
50
6.1294
306.47
100
5.803075
580.3075
250
5.25901
1314.7525
500
4.896338
2448.169
1000
4.624315
4624.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.563" (14.30mm) |
| Series | 5600 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 8-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 8 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | - |
| Material - Insulation | Phenol Formaldehyde (Phenolic) |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc |
| Number of Wire Entries | 16 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |