
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
562R10TSD10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.8379
8.379
50
0.72637
36.3185
100
0.62871
62.871
500
0.475
237.5
1000
0.419112
419.112
2500
0.391172
977.93
5000
0.377198
1885.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | Cera-Mite 562R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.252" (6.40mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.291" Dia (7.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.409" (10.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Temperature Coefficient | X5F |