
Dialight
Product No:
5663507F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED 2MMX5MM RT ANG RED/GRN PCMNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.964
2.964
10
2.0938
20.938
100
1.715035
171.5035
500
1.445786
722.893
1000
1.326134
1326.134
2000
1.27129
2542.58
5000
1.246362
6231.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Dialight |
| Color | Green, Red |
| Series | 566 |
| Current | 10mA |
| Package | Bulk |
| Lens Size | 5.00mm x 2.00mm |
| Lens Type | Diffused |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 100° |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 2.1V Green, 1.9V Red |
| Wavelength - Peak | 565nm, 635nm |
| Base Product Number | 5663507 |
| Millicandela Rating | 4mcd Green, 3.5mcd Red |