
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
57102-G06-03LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.59945
5.9945
100
0.53846
53.846
500
0.440591
220.2955
1000
0.391628
391.628
5000
0.342674
1713.37
10000
0.325546
3255.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | Minitek® 2.00mm |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 200V (AC/DC) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 57102 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A (AC/DC) |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.315" (8.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |