
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5767061-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 38P SMD PALLAD-NICKEL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.4915
20.4915
10
20.06685
200.6685
25
19.53276
488.319
50
18.57212
928.606
100
16.75762
1675.762
250
16.650878
4162.7195
500
14.516171
7258.0855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) |
| Series | MICTOR |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Palladium-Nickel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.236" (6.00mm) |
| Base Product Number | 5767061 |
| Number of Positions | 38 |
| Mated Stacking Heights | 6.6mm, 9mm, 10.92mm, 12.57mm, 17.96mm, 18.75mm, 20mm, 22.86mm |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |