578L288ITT
CTS-Frequency Controls
Product No:
578L288ITT
Description:
XTAL OSC TCXO 28.8000MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 578
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 28.8 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 10-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±280ppb
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 3.5mA